Завітайте до нашої бібліотеки!

Історія бібліотеки Балаклеївської філії № 1 опорного закладу освіти "Балаклеївський ліцей імені Євгенії Гуглі" Балаклеївської сільської ради Черкаської області

Минуло вже 150 років як почала своє існування Балаклеївська філія № 1.

Народженням освітнього закладу ми завдячуємо графу 0.0. Бобринському. Граф був високоосвіченою людиною з прогресивними поглядами. Він увійшов в історію як перший підприємець - цукрозаводчик, що поставив виробництво цукру на комерційну основу. В Балаклеї була відкрита цукроварня і працювали на ній люди з різних губерній, поселень України. Робітники були переселені зокрема з Харківської губернії. Граф Бобринський займався організацією освіти працівників і службовців. І саме для дітей цих робітників була побудована школа: корпус № 1 - для початкових класів (1 і 2) та кімната для проживання вчителя, корпус № 2 — для 3-4 класів.

В період революції 1917 р. приміщення залишилось школою.

В післяреволюційний період головним завданням уряд вбачав зробити людей письменними. У 1920 р. комітет незаможних селян розглядав питання організації хат - читалень, ліквідації безграмотності серед жителів села. В ті часи, хто мав освіту не менше як 4 класи, хотів бути ліквідатором неписьменності. Ліквідатори одержували безкоштовно від держави підручники, художню літературу.

В 1935 році з ініціативи Н.К. Крупської почав створюватися бібліотечний фонд. Спочатку бібліотекарями були вчителі, а потім була введена посада бібліотекаря.

Напередодні Великої Вітчизняної війни школа стає семирічною і було впроваджене загальнообов'язкове початкове навчання. Під час війни, за розповідями очевидців, в школі не вчилися.

В післявоєнні роки школа відновила свою роботу. Класи були різновікові. Навчання в першому класі розпочали діти 1935, 1936, 1937, 1938 років. Школа мала назву Перегонівська семирічна школа № 30 Одеської залізниці.

Першим хранителем книжкового царства, який стояв у джерел створення бібліотеки у післявоєнні роки, бувНезбжицький Борис Йосипович. На той час фонд бібліотеки мав

художню літературу(яка розміщувалася у корпусі №1) підручники та методичні таблиці (у корпусі №2).

В 1961 р. будується новий корпус школи.

Бібліотеку переносять до нового корпусу (теперішній кабінет директора).

З 1975 року фонд формується за державні кошти, відбувається перехід на безкоштовне користування підручниками. Дітям крім підручників видавали атласи.

У 1980 – 1992 роках бібліотечний фонд поповнювався найбільше. У цей час сформувався основний фонд художньої літератури.

З 1988 року було введено 0,5 посадового окладу бібліотекаря.

У 1981 році за ініціативою тодішнього директора школи Хоменко Світлани Сафронівни бібліотеку переносять до іншого приміщення, де вона знаходиться по сьогоднішній день. Протягом років існування шкільної бібліотеки змінювались і її працівники . Як пам'ятають старожили школи, в бібліотеці майже завжди працювали жінки. Вони мали різну освіту – хто вищу, хто середню спеціальну, хто навіть педагогічну освіту. Але всі вони мали величезний талант людинолюбності , насамперед до дітей та безмірну любов до своєї праці. Вони на довгі роки зберегли бадьорість духу, ясність розуму, свіжість почуттів, без яких би праця бібліотекаря перетворилася в муку. Своє дбайливе ставлення до книги, в якій вони вбачали свого вірного і незмінного друга, вони прививали своїм читачам.

Працівники школи пам'ятають таких співробітників бібліотеки:

Незбжицький Борис Йосипович

Мачулка Галина Іовна

Браславська Марія Ананіївна

Зайцева Тетяна Георгіївна

Плашенко Світлана Миколаївна

Мачулка Валентина Сергіївна

Наконечна Надія Микитівна

Мищенко Світлана Василівна

Руденко Світлана Василівна

З 2005 року бібліотекарем працює Галущенко Людмила Андріївна

З 1992 року кількість дітей у школі зменшилась, відповідно зменшилось надходження книг до бібліотеки.

Так у 2001 році до бібліотеки надійшло 291 примірник;

У 2002 році – 298 примірників;

У 2003 році – 331примірник;

У 2004 році – 381 примірник;

У 2005 році – 395 примірників;

У2006 році – 251 примірник;

У2007 році – 329 примірників;

У 2008 році – 332 примірника;

З 2009 року різко зменшилось надходження до бібліотечного фонду.

2009 рік – 152 примірники;

2010 рік – 102 примірники,

2011 рік – 5 примірників;

2012 рік – 201 примірник.

В час духовного відродження України шкільні бібліотеки, поруч з іншими культурно – освітніми закладами посідають в житті учня одне з головних місць, тому що саме бібліотека перша доносить книгу до дитячої душі. «Школа – це перш за все книга…» - говорив В.О. Сухомлинський. На всіх етапах розвитку суспільства державні діячі приділяли велику увагу розвиткові бібліотечної справи. Адже бібліотекар, як і вчитель, працює над самим відповідальним завданням – він дає знання, формує і виховує людину.

Шкільні бібліотеки є складовою ланкою в бібліотечній мережі країни і виконують всі покладені на них важливі задачі. Які ж задачі стоять сьогодні перед шкільною бібліотекою?

Головне завдання – це формування особистості дитини, розвиток її духовних, пізнавальних і творчих можливостей завдяки творчому пошуку нових нетрадиційних форм популяризації літератури серед читачів – дітей, підвищенню професійного рівню працівників культури.

Що ж являє собою сьогодні шкільна бібліотека?

Адреса бібліотеки : вулиця Коцюбинського, 11

Телефон: 93-23-2

Місце знаходження: корпус №2

В бібліотеці в наявності є:

- правила користування книгами;

- календар знаменних та пам’ятних дат;

- висловлювання про книгу відомих людей;

-нормативно-правова документація;

Шкільна бібліотека обслуговує 117 учнів та працівників школи. А саме:

Працівників - 20

Учнів 1-4 класів - 46

Учнів 5-9 класів – 49

Учнів на індивідуальному навчанні -- 2

Фонд бібліотеки складає 4229 примірники.

Підручників - 1551 екземпляр

З них:

1-4 класи:452 екземпляри

5-9 класи: 1099 екземпляри

Інших: 2678 екземплярів

Література різноманітна за змістом: художня, для учнів 1-4 класів, методична, краєзнавча, природнича. Фонд бібліотеки постійно поповнюється підручниками, художньою літературою за рахунок подарованої літератури, спонсорів, акції «Подаруй бібліотеці книгу». Переважають книги україською мовою видання. З розвитком телебачення та комп’ютеризації зменшився інтерес до читання.
Свою роботу шкільна бібліотека намагається скерувати так, щоб всіляко сприяти у забезпеченні навчально-виховного процесу школи, піднятті іміджу бібліотеки як інформаційного центру школи. В даний час у бібліотеці встановлено комп'ютер, який підключений до мережі Інтернет. В школі створено інтернет сайт, на якому висвітлюється життя школи та робота бібліотеки.

В бібліотеці наявна документація щодо доставки, обліку, збереження підручників:

- Накладні на одержані підручники та посібники.

- Підтвердження на отриману літературу.

- Сумарна книга фонду підручників.

- Акти видачі підручників по класах(1-4 класи).

- Підтвердження на отримані підручники у тимчасове користування

- Акти списання.

Щороку в травні проводиться інвентаризація бібліотечного фонду навчальної літератури, аналіз забезпечення підручниками на наступний навчальний рік. Відповідно ведеться документація щодо художньої літератури та обліковується подарована:

- Накладні.

- Підтвердження про отриману літературу.

- Інвентарні книги.

- Сумарна книга художньої літератури.

- Інвентаризаційний опис (2008 рік)

- Акти списання.

- Акти прийому та оприбуткування подарованих видань.

- Зошит обліку подарованих видань.

В бібліотеці створено картотеку обліку газет і журналів, краєзнавчий каталог, реєстраційну картотеку руху підручників і навчальних посібників. Ведеться алфавітний каталог.

Створюються списки рекомендованої літератури. На початку навчального року складається річний план роботи шкільної бібліотеки, план роботи бібліотечного активу. Бібліотечний фонд розставлений по ББК. Створено 4 постійно діючі краєзнавчі виставки та 2 змінні виставки.

Правила шкільної бібліотеки (переглянути)

Положення про шкільну бібліотеку (переглянути)

Закон України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (переглянути)

Типові правила користування бібліотеками України (переглянути)

Кiлькiсть переглядiв: 900

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.