Завітайте до нашої бібліотеки!

Історія бібліотеки Балаклеївської гімназії "Гармонія" - філії опорного закладу освіти "Балаклеївський ліцей імені Євгенії Гуглі" Балаклеївської сільської ради Черкаської області

Минуло вже 150 років як почала своє існування Балаклеївська гімназія "Гармонія".

Народженням освітнього закладу ми завдячуємо графу 0.0. Бобринському. Граф був високоосвіченою людиною з прогресивними поглядами. Він увійшов в історію як перший підприємець - цукрозаводчик, що поставив виробництво цукру на комерційну основу. В Балаклеї була відкрита цукроварня і працювали на ній люди з різних губерній, поселень України. Робітники були переселені зокрема з Харківської губернії. Граф Бобринський займався організацією освіти працівників і службовців. І саме для дітей цих робітників була побудована школа: корпус № 1 - для початкових класів (1 і 2) та кімната для проживання вчителя, корпус № 2 — для 3-4 класів.

В період революції 1917 р. приміщення залишилось школою.

В післяреволюційний період головним завданням уряд вбачав зробити людей письменними. У 1920 р. комітет незаможних селян розглядав питання організації хат - читалень, ліквідації безграмотності серед жителів села. В ті часи, хто мав освіту не менше як 4 класи, хотів бути ліквідатором неписьменності. Ліквідатори одержували безкоштовно від держави підручники, художню літературу.

В 1935 році з ініціативи Н.К. Крупської почав створюватися бібліотечний фонд. Спочатку бібліотекарями були вчителі, а потім була введена посада бібліотекаря.

Напередодні Великої Вітчизняної війни школа стає семирічною і було впроваджене загальнообов'язкове початкове навчання. Під час війни, за розповідями очевидців, в школі не вчилися.

В післявоєнні роки школа відновила свою роботу. Класи були різновікові. Навчання в першому класі розпочали діти 1935, 1936, 1937, 1938 років. Школа мала назву Перегонівська семирічна школа № 30 Одеської залізниці.

Першим хранителем книжкового царства, який стояв у джерел створення бібліотеки у післявоєнні роки, бувНезбжицький Борис Йосипович. На той час фонд бібліотеки мав

художню літературу(яка розміщувалася у корпусі №1) підручники та методичні таблиці (у корпусі №2).

В 1961 р. будується новий корпус школи.

Бібліотеку переносять до нового корпусу (теперішній кабінет директора).

З 1975 року фонд формується за державні кошти, відбувається перехід на безкоштовне користування підручниками. Дітям крім підручників видавали атласи.

У 1980 – 1992 роках бібліотечний фонд поповнювався найбільше. У цей час сформувався основний фонд художньої літератури.

З 1988 року було введено 0,5 посадового окладу бібліотекаря.

У 1981 році за ініціативою тодішнього директора школи Хоменко Світлани Сафронівни бібліотеку переносять до іншого приміщення, де вона знаходиться по сьогоднішній день. Протягом років існування шкільної бібліотеки змінювались і її працівники . Як пам'ятають старожили школи, в бібліотеці майже завжди працювали жінки. Вони мали різну освіту – хто вищу, хто середню спеціальну, хто навіть педагогічну освіту. Але всі вони мали величезний талант людинолюбності , насамперед до дітей та безмірну любов до своєї праці. Вони на довгі роки зберегли бадьорість духу, ясність розуму, свіжість почуттів, без яких би праця бібліотекаря перетворилася в муку. Своє дбайливе ставлення до книги, в якій вони вбачали свого вірного і незмінного друга, вони прививали своїм читачам.

Працівники школи пам'ятають таких співробітників бібліотеки:

Незбжицький Борис Йосипович

Мачулка Галина Іовна

Браславська Марія Ананіївна

Зайцева Тетяна Георгіївна

Плашенко Світлана Миколаївна

Мачулка Валентина Сергіївна

Наконечна Надія Микитівна

Мищенко Світлана Василівна

Руденко Світлана Василівна

З 2005 року бібліотекарем працює Галущенко Людмила Андріївна

З 1992 року кількість дітей у школі зменшилась, відповідно зменшилось надходження книг до бібліотеки.

Так у 2001 році до бібліотеки надійшло 291 примірник;

У 2002 році – 298 примірників;

У 2003 році – 331примірник;

У 2004 році – 381 примірник;

У 2005 році – 395 примірників;

У2006 році – 251 примірник;

У2007 році – 329 примірників;

У 2008 році – 332 примірника;

З 2009 року різко зменшилось надходження до бібліотечного фонду.

2009 рік – 152 примірники;

2010 рік – 102 примірники,

2011 рік – 5 примірників;

2012 рік – 201 примірник.

В час духовного відродження України шкільні бібліотеки, поруч з іншими культурно – освітніми закладами посідають в житті учня одне з головних місць, тому що саме бібліотека перша доносить книгу до дитячої душі. «Школа – це перш за все книга…» - говорив В.О. Сухомлинський. На всіх етапах розвитку суспільства державні діячі приділяли велику увагу розвиткові бібліотечної справи. Адже бібліотекар, як і вчитель, працює над самим відповідальним завданням – він дає знання, формує і виховує людину.

Шкільні бібліотеки є складовою ланкою в бібліотечній мережі країни і виконують всі покладені на них важливі задачі. Які ж задачі стоять сьогодні перед шкільною бібліотекою?

Головне завдання – це формування особистості дитини, розвиток її духовних, пізнавальних і творчих можливостей завдяки творчому пошуку нових нетрадиційних форм популяризації літератури серед читачів – дітей, підвищенню професійного рівню працівників культури.

Що ж являє собою сьогодні шкільна бібліотека?

Адреса бібліотеки : вулиця Коцюбинського, 11

Телефон: 93-23-2

Місце знаходження: корпус №2

В бібліотеці в наявності є:

- правила користування книгами;

- календар знаменних та пам’ятних дат;

- висловлювання про книгу відомих людей;

-нормативно-правова документація;

Шкільна бібліотека обслуговує 117 учнів та працівників школи. А саме:

Працівників - 20

Учнів 1-4 класів - 46

Учнів 5-9 класів – 49

Учнів на індивідуальному навчанні -- 2

Фонд бібліотеки складає 4229 примірники.

Підручників - 1551 екземпляр

З них:

1-4 класи:452 екземпляри

5-9 класи: 1099 екземпляри

Інших: 2678 екземплярів

Література різноманітна за змістом: художня, для учнів 1-4 класів, методична, краєзнавча, природнича. Фонд бібліотеки постійно поповнюється підручниками, художньою літературою за рахунок подарованої літератури, спонсорів, акції «Подаруй бібліотеці книгу». Переважають книги україською мовою видання. З розвитком телебачення та комп’ютеризації зменшився інтерес до читання.
Свою роботу шкільна бібліотека намагається скерувати так, щоб всіляко сприяти у забезпеченні навчально-виховного процесу школи, піднятті іміджу бібліотеки як інформаційного центру школи. В даний час у бібліотеці встановлено комп'ютер, який підключений до мережі Інтернет. В школі створено інтернет сайт, на якому висвітлюється життя школи та робота бібліотеки.

В бібліотеці наявна документація щодо доставки, обліку, збереження підручників:

- Накладні на одержані підручники та посібники.

- Підтвердження на отриману літературу.

- Сумарна книга фонду підручників.

- Акти видачі підручників по класах(1-4 класи).

- Підтвердження на отримані підручники у тимчасове користування

- Акти списання.

Щороку в травні проводиться інвентаризація бібліотечного фонду навчальної літератури, аналіз забезпечення підручниками на наступний навчальний рік. Відповідно ведеться документація щодо художньої літератури та обліковується подарована:

- Накладні.

- Підтвердження про отриману літературу.

- Інвентарні книги.

- Сумарна книга художньої літератури.

- Інвентаризаційний опис (2008 рік)

- Акти списання.

- Акти прийому та оприбуткування подарованих видань.

- Зошит обліку подарованих видань.

В бібліотеці створено картотеку обліку газет і журналів, краєзнавчий каталог, реєстраційну картотеку руху підручників і навчальних посібників. Ведеться алфавітний каталог.

Створюються списки рекомендованої літератури. На початку навчального року складається річний план роботи шкільної бібліотеки, план роботи бібліотечного активу. Бібліотечний фонд розставлений по ББК. Створено 4 постійно діючі краєзнавчі виставки та 2 змінні виставки.

Правила шкільної бібліотеки (переглянути)

Положення про шкільну бібліотеку (переглянути)

Закон України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (переглянути)

Типові правила користування бібліотеками України (переглянути)

Кiлькiсть переглядiв: 540

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.